Coronavirüs bir ülkeye daha ulaştı, ABD ve Japonya harekete geçti

29 Ocak 2020 29 0

Coronavirüs felaketi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Dünya’nın birçok ülkesinde virüsün belirtileri görülmeye başlandı

Çin’den yayılan coronavirüs dünyanın başka yerlerine de yayılıyor. Dünya sağlık örgütü de bu konuda yeterince önlem alamadıklarını söylemişti.

Japonya ve ABD, yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgınının patlak verdiği Çin’in Wuhan kentinden vatandaşlarının bir bölümünü tahliye etti.

Japonya hükümeti, Wuhan’a gönderdiği charter uçağıyla 206 vatandaşını kentten çıkardı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, ateş ve öksürük şikayeti bulunan 4 vatandaşının, başkent Tokyo’da enfeksiyon hastalıkları tedavisinde uzmanlaşmış bir hastaneye götürüleceğini açıkladı.

Diğerlerinin kendileri için tahsis edilmiş otobüslerle evlerine taşınacağı, virüs testlerinin sonucu açıklanana kadar evlerinden çıkmamalarının isteneceği belirtildi.

Evleri uzakta olanların da önceden belirlenmiş otellerde kalacakları ifade edildi.

Tahliye edilen Japon vatandaşlarından Takeo Aoyama, Tokyo’da gazetecilere yaptığı açıklamada, salgının hızla yayıldığını ve eve döndükleri için rahatladıklarını söyledi.

Japon yetkililer, Wuhan ve Hubey’de eve dönmek isteyen yaklaşık 650 Japon vatandaşının bulunduğunu, bugün Wuhan’a bir charter uçağı daha gönderileceğini bildirdi.

ABD 240 VATANDAŞINI ÇIKARDI

ABD de yeni tip coronavirüs salgınının yayıldığı Wuhan kentinden 240 vatandaşını charter uçağıyla tahliye etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, diplomatlar dahil 240 Amerikalıyı taşıyan charter uçağının, yakıt ikmali için Alaska’da durakladıktan sonra California’ya hareket edeceğini açıkladı.

Alaska’da ABD vatandaşlarının Hastalık Kontrol Merkezleri tarafından taramadan geçirileceği ve California’da 2 hafta boyunca geçici konutlarda gözetim altında kalacakları belirtildi.

CORONAVİRÜS SALGINI

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan 2019-nCoV salgını nedeniyle 132 kişinin hayatını kaybettiğini, virüsten etkilenen sayısının 1239’unun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974’e çıktığını açıklamıştı.

Ülkede virüs taşıdığından şüphelenilen kişi sayısı 9 bin 239’a yükselmiş, virüsten etkilenen kişilerle herhangi bir şekilde temasa geçmesi konya escort bayan nedeniyle müşahede altına alınanların sayısı da 59 bin 990’a çıkmıştı.

VİRÜS BAE’YE DE ULAŞTI

Çin’de ortaya çıkan ölümcül coronavirüsün vakasının Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) de tespit edildiği bildirildi.

BAE Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’den gelen bir ailede coronavirüsün tespit edildiği kaydedildi.

Beyan gazetesinin haberine göre virüs taşıyan kişiler karantinaya alındı ve durumları stabil.

Bakanlık, gerekli tedbirlerin alındığını ve endişeye mahal olmadığını duyurdu. Araştırma merkezlerinin de hastalıkla ilgili çalışmalara başladığı ifade edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle 132 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen sayısı bin 239’nun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974’e çıktı.

“Ülke Geneli Yeni Tip Coronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre, salgın Çin dışında, Tayland’da 14, Japonya’da 7, Singapur’da 5, ABD’de 5, Avustralya, Fransa, Almanya ve Güney Kore’de 4’er, Malezya’da 3, Vietnam’da 2, Nepal, Kanada, Kamboçya ve Sri Lanka’da 1’er kişide görüldü.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
MODA